blog | werkgroep caraïbische letteren

Waarom Anansi de oceaan overstak wint Zilveren griffel

De best geschreven kinderboeken van het voorgaande jaar worden door een volwassenenjury bekroond met een Zilveren Griffel. Dit jaar is een van de winnaars Waarom Anansi de oceaan overstak van Henna Goudzand Nahar in de categorie 6-9 jaar.

De jury vond het een zorgvuldig opgebouwd verhaal dat het maakt slavernijverleden invoelbaar voor jonge lezers. Waarom Anansi de oceaan overstak behandelt een zwaar en historisch beladen onderwerp
met grote zorgvuldigheid. Zonder het verhaal te versimpelen of verzachten, behoudt het boek literaire kwaliteit. Anansi de spin is al eeuwenlang de hoofdpersoon in West-Afrikaanse, Surinaamse en Caribische sprookjes die generaties lang worden doorgegeven. Van alle bestaande Anansiboeken en verhalen onderscheidt deze versie zich door een noodzakelijke geschiedenis toegankelijk te maken voor kinderen.

Henna Goudzand Nahar verweeft historische werkelijkheid en verteltraditie op fantastische wijze met elkaar. Door het verhaal van de ondeugende Anansi als dragend motief te gebruiken wordt getoond hoe verhalen kunnen reizen en troost kunnen bieden onder de zwaarste omstandigheden. Het boek onderstreept niet alleen het belang van kennis over het verleden, maar ook van verhalen die generaties lang blijven voortleven. Het boek maakt ruimte voor pijn en onrecht, maar ook voor veerkracht, verbondenheid en culturele kracht. Waarom Anansi de oceaan overstak is een betekenisvolle en indrukwekkende titel die geschiedenis dichtbij brengt en laat zien hoe essentieel het is dat deze verhalen verteld blijven worden.

Henna Goudzand Nahar schreef ook de op kinderen gerichte boeken Suikerland en Op de rug van Bigi Kaaiman. Het boek is uitgegeven door Querido.

Your comment please...

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter