blog | werkgroep caraïbische letteren

Ach, freule – een confronterende zoektocht naar een slavernijverleden

Tijdens de Nacht van Caribisch Netwerk op 18 juli sprak Guilliano Payne met Elena Beelaerts van Blokland over haar boek Ach, freule. In dit werk duikt Beelaerts van Blokland diep in haar familiegeschiedenis en gaat op zoek naar het verhaal van haar voorvader Theodore Bray, een planter en slavenhouder in Suriname

Wat begint als een persoonlijke zoektocht naar een verdwenen familielid, ontvouwt zich tot een indringende reflectie op de Nederlandse slavernijgeschiedenis. Elena reist af naar Suriname, spreekt met familieleden en probeert zich in te leven in de psyche van haar voorouder. Ze stelt kritische vragen over haar adellijke achtergrond en de privileges die daarmee gepaard gingen, en onderzoekt hoe die verbonden zijn met het koloniale verleden.

In het gesprek met Payne komt ook de rol van Afro-Surinaamse vrouwen aan bod, die volgens Beelaerts van Blokland een vorm van uitholling van de slavernij teweegbrachten door hun kracht, verzet en culturele overlevering.

Het boek is rijk geïllustreerd met tekeningen van Theodore Bray zelf en biedt een rauw maar noodzakelijk perspectief op hoe slavernij werd gereguleerd en genormaliseerd. Beelaerts van Blokland laat zien hoe verhalen worden weggedrukt om schuld te vermijden – en hoe belangrijk het is om die verhalen juist nu te herontdekken.

Ach, freule is verschenen bij Uitgeverij Pluim, telt 320 pagina’s, en is een aanrader voor iedereen die zich wil verdiepen in de doorwerking van het koloniale verleden in het heden. Het interview kan worden teruggeluisterd.

Elena Beelaerts van Blokland
on 18.07.2025 at 13:18
Tags: / /

Your comment please...

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter